Teacher Fellows

2017 Gilder Lehrman Institute Teacher Seminar


Laura Abbott — National Mall and Memorial Parks (Washington, DC)
Deborah Anderson — Wakakea Intermediate School (Hilo, HI)
Joseph Blacketer — Grassfield High School (Chesapeake, VA)
Diane Bugler — Captain Samuel Brown School (Peabody, MA)
Valerie Cichy — Rhodes Junior High School (Mesa, AZ)
Robyn Cleaver — Warwick Senior High School (Warwick, WA)
Christina Cone — Smithtown High School – West (Smithtown, NY)
Randy Cotts — Byron Center High School (Byron Center, MI)
Terry Crout — Eagles Landing Middle School (Boca Raton, FL)
Kason Dalton — Dent Middle School (Columbia, SC)
Ryan D’Arcy — Kansas School (Kansas, IL)
Emmett Dougherty — Lewiston High School (Lewiston, ID)
Matthew Forte — Logan Elm High School (Circleville, OH)
Brenda Garcia — Stuyvesant High Schoo (New York City, NY)
Randall Griffis — Tahquamenon High School (Newberry, MI)
George Haldaman — Mascoutah High School (Mascoutah, IL)
Sharon Hartnee — Fiorella H. LaGuardia High School of the Arts (New York City, NY)
John Heeg — Robert Frost Middle School (Deer Park, NY)
Adam Hellebuyck — University Liggett School (Grosse Pointe, MI)
Courtney Howard — Rossville Junior Senior High School (Rossville, KS)
Laura Huffman — Cannon School (Concord, NC)
Thomas Hull — Andrews Osborn Academy (Willoughby, OH)
Carol Huneycutt — McNair Middle School (Fayetteville, AR)
Steve Kramer — The Hockaday School (Dallas, TX)
Justine Kuehle — San Rafael High School (San Rafael, CA)
Bruce Mize — West Point High School (North Columbus, MS)
Lisa Montgomery — Nichols Middle School (Evanston, IL)
Colleen Murray — Amundsen High School (Chicago, IL)
Stephanie Nelson — Mount Rainier High School (Des Moines, WA)
Bart Popowski — Douglas Middle School (Box Elder, SD)
Michael Rauer — Bishop Ireton High School (Alexandria, VA)
Sean Redmond — Santiago High School (Anaheim, CA)
Ellen Resnek — Downington East High School (Exton, PA)
Michael Sandberg — The Seven Hills School (Walnut Creek, CA)
Melissa Schuster — Superior Junior Senior High School (Superior, NE)
Julie Wheeler — The Harker Upper School (San Jose, CA)
Also pictured:
Dr. Jay Winter, Charles J. Stille Professor of History Emeritus, Yale University
David Mitchell, Gilder Lehrman Institute Master Teacher

2016-17 Fellows


Randall Griffis — Tahquamenon High School (Newberry, MI)
John Heeg — Robert Frost Middle School (Deer Park, NY)
Carol Huneycutt — McNair Middle School (Fayetteville, AR)
Bruce Mize — West Point High School (West Point, MS)
Kevin Painter — South Gibson County High School (Medina, TN)
Sean Redmond — Santiago High School (Garden Grove, CA)
Ardyth Watson — Feyetteville-Manilus High School (Camillus, NY)
Also pictured:
Lora Vogt, Curator of Education, National WWI Museum and Memorial
Cherie Kelly, School Programs Manager, National WWI Museum and Memorial

2015-16 Fellows


Mike Davis — Southeast Community College (Lincoln, NE)
Larry Dexter — Westwood High School (Phoenix, AZ)
Cameron May — Frontier School of Excellence (Kansas City, MO)
Todd Peeler — Cleveland Early College High School (Shelby, NC)
Will Schmadeke — Grant Community High School (Fox Lake, IL)
Laurie Tafoya — Cornerstone Christian School (San Antonio, TX)
Jennifer Turner — Carl Hayden Community High School (Phoenix, AZ)

2014-15 Fellows


Steve Argo — Baraboo High School (Baraboo, WI)
Megan Berry — Abilene High School (Abilene, KS)
Jessica Chacon — Woven Teaching, Inc. (San Francisco, CA)
Rosemary Conroy — St. Luke’s Catholic Middle School (Shoreline, WA)
Gena Marker — Centennial High School (Boise, ID)
Will Reimers — Trevor Browne High School (Phoenix, AZ)
Richard Silberg — Martin Luther King Middle School (Berkeley, CA)
Kurt Skinner — Colorado Springs Christian School (Colorado Springs, CO)

2013-14 Fellows


Gena Arriola-Salas — Pioneer High School (Whittier, CA)
Michael Barton — Greater Lowell Technical High School (Tyngsborough, MA)
Chris Bobal — Lee’s Summit High School (Lee’s Summit, MO)
Laura Dobrin — Nansemond-Suffolk Academy (Suffolk, VA)
Jeanne Hamacher — Lake Park High School (Highland Park, IL)
Tom Howard — Cherry Hills High School East (Cherry Hill, NJ)
Dustin Keltner — Wellsville Middle School (Lawrence, KS)
Catrina Pelton — Maryville Middle School (Maryville, MO)
Brian Thompson — Cardozo Senior High School (Washington, DC)
Also pictured:
Lora Vogt, Curator of Education, National WWI Museum and Memorial
Mark Gudgel, Co-Director of the National WWI Museum and Memorial Teacher Fellowship Program, 2012‑14

2012-13 Fellows


Lisa Adeli — Center for Middle Eastern Studies, University of AZ (Tucson, AZ)
Tim Garner — Centennial High School (Ankeny, IA)
Laura Huffman — Cannon School (Concord, NC)
Beth Hurley — Southern Middle School (Aberdeen, NC)
Casey Knight — Kaohsiung American School (Kaohsiung, Taiwan)
Valerie Person — Curritick County High School (Barco, NC)
Brad Veile — Lakeside High School (Plummer, ID)
Mindy Wright — Lincoln Southwest High School (Lincoln, NE)
Also pictured:
Lora Vogt, Curator of Education, National WWI Museum and Memorial
Mark Gudgel, Co-Director of the National WWI Museum and Memorial Teacher Fellowship Program, 2012‑14
Annie Lewis-Jones, National WWI Museum and Memorial Intern, 2012